RPS-120-48 120W 2.5A 48V High Efficiency Medical Grade Open Frame Power Supply 48V 120W PCB Power Unit PSU
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
Power ConvertersRPS-120-48 120W 2.5A 48V High Efficiency Medical Grade Open Frame Power Supply 48V 120W PCB power unit PSUFeatures4"x 2" compact sizeFull range 80~264VAC input Medical safety approved (2 x MOPP) according to ANSI/AAMI ES60601-1 and IEC/EN60601-1Suitable for BF application with appropriate system consideration84W convention, 120W force airEMI Class B for both Class I (with FG) & Class II no FG configurationNo load power consumption 0.3WExtremely low leakage current 12V/0.5A fan supplyProtections: short circuit/overload/over voltage/over temperatureOperation altitude up to 4000 metersDescriptiomRPS-120 is a 120W highly reliable green PCB type medical power supply with a high power density on a 4 by 2 footprint. It accepts 80~264VAC input and offers various models with the output voltages between 12V and 48V. The working efficiency is up to 91% and the extremely low no load power consumption is down below 0.3W. RPS-120 is able to be used for both Class I (with FG) or Class II (no FG) system design. The extremely low leakage current is less than 150uA.
  • Power Converters