flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
Hardware features: -5 inch LCD TFT HMI display module -800x480 screen resolution -RGB 65K lifelike colors -Capacitive touch panel -300 nit brightness -Onboard 200MHz MCU -512KB SRAM -128MB flash memory -1024 bytes EEPROM -XH2.54 4 pins (+5V, TX, RX, GND) TTL serial interface -1.25T-2-2A audio port for connecting external speakers -8 Digital Advanced GPIO -(IO0-IO7 supports input, output and component binding event, IO6-IO7 supports PWM) -Built-in RTC support Compared to the old version of nextion products, Intelligent nextion has the following features: 1.More powerful hardware in terms of MCU, Flash memory and SRAM 2.Ability to play audio, video and animation options 3.Supports advanced software features and functions such as transparent components, loading effects, drag and drop functions, etc. 4. Built-in RTC 5.Data can be saved in flash memory 6. Larger flash storage Note: You can power the NX8048P050-011C from the 5V pin of the microcontroller, but this is not recommended. Working with insufficient power may damage the screen. Therefore, please use the power supply that comes with nextion. This is the English version, additional documents: Download document link: https://www.youtube.com/results?search_query=Nextion+HMI Nextion editor: https://www.adrive.com/public/JEVwGg/Nextion%20Editor.rar More data sheet: https://m.media-amazon.com/images/S/aplus-media/sc/8f1662a6-78bc-457e-b53d-13fb9d268bf9.pdf Package included: 1 x 5.0 inch NX8048P050-011C Nextion Capacitive Display 1 x 2 Pin Test Board 1 x HX2.54 4 Pin Cable
  • 5.0 inch TFT 800x480 capacitive touchscreen display; 128MB flash memory; RGB 65K lifelike colors; 300 nit brightness; Onboard 200MHz MCU;