flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
  • High-precision chuck: the accuracy of the body reaches 0.005mm, the overall clamping jump is 0.01-0.05mm, and the roundness is less than 0.8u. High rotation concentricity and finer processing.
  • Purpose: The link between the milling machine and the milling cutter head (the outer diameter of the suitable cutter head is 50mm/63mm), so that the cutter head can work, greatly improving work efficiency, simple use and convenient operation.
  • Size: Straight shank diameter 20mm, milling cutter support guide post 22mm, thread M12 locking screw. Standard size, need to match the corresponding milling cutter head.