c3controls 13SBLR24ST-13RDR Indicating Light, 13mm, Red Super Bright LED, Round Red Color Lens, 24V AC/DC, Screw Terminal
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
17
quantity
Product details
Category
Our 13mm low-cost indicating lights come complete with internal resistor(s) to match various AC and DC voltages. Each unit is provided with a dress ring/panel gasket to accommodate a 1/2-inch (13mm) mounting hole dimension and is designed to be mounted in panels up to 1/8-inch (3mm) thick. Conventional front panel mounting simplifies installation. Our 13mm indicating lights are UL Listed and are rated Type 4/4X as standard for watertight and corrosion resistance. In addition, light units are also listed for Type 1, 2, 3, 3R, 12, 13 and IP20.
  • We deliver the shortest depth 13mm LED pilot lights made in the USA.
  • Utilize the latest traffic-signal LED technology for superior visibility and brightness.
  • Designed for bi-polar installation for all AC and DC voltages, making installation even easier.
  • Self-lifting captive saddle terminal screws accommodate #22 - two #12 AWG wires per terminal.